Blog

Rachunek maklerski – czy to konieczne?

03-04-2019 07:00:00

W formularzu zapisu na stronie Plantwear S.A. znajduje się miejsce na wskazanie numeru rachunku maklerskiego. Nie trzeba go wypełniać w momencie zapisu (nie jest ono obowiązkowe), ale każdy inwestor powinien sobie przed debiutem Plantwear na Giełdzie taki rachunek założyć. Jeżeli ktoś nie poda numeru przy dokonywaniu zapisu, spółka będzie się z nim potem kontaktowała. 

Dlaczego? Wszystkie akcje spółek giełdowych są, jak to się fachowo określa, zdematerializowane, czyli nie mają formy dokumentu (akcja jest papierem wartościowym i jeżeli nie jest zdematerializowana, to ma postać kartki papieru wypełnionej określoną w przepisach treścią i podpisanej przez spółkę). Dematerializacja – czyli pozbawienie formy dokumentu – to dokonywana przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w Warszawie (bardzo ważną instytucję rynku kapitałowego) czynności polegająca w skrócie na tym, że akcje pojawiają się w formie zapisu elektronicznego na rachunkach maklerskich. Podobnie jak z pieniędzmi w banku – możemy mieć fizyczny banknot, ale na naszym rachunku bankowym po zalogowaniu się na niego widzimy po prostu pewne cyferki. Różnica tylko taka, że banknoty możemy wypłacić z bankomatu, dla akcji nie istnieją bankomaty akcyjne :)

Dlaczego akcje spółek w obrocie giełdowym muszą być zdematerializowane? Ponieważ trudno (dziś – bo dawno, dawno temu giełdy tak działały) wyobrazić sobie, aby handlować na giełdzie wymieniając się plikami kartek (dokumentami akcji). 

Żeby móc sprzedać (albo też dokupić) akcje na Giełdzie po debiucie spółki na NewConnect, akcjonariusz będzie musiał zalogować się na swój rachunek maklerski. Dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z rachunkiem maklerskim na pierwszy rzut oka może się wydawać to skomplikowane, ale zapewniamy, że w praktyce jego obsługa nie jest nic trudniejsza, niż zrobienie przelewu w systemie online typowego banku.

Jeżeli podamy Plantwearowi numer rachunku maklerskiego, akcje pojawią się na nim automatycznie przed debiutem – nie musimy nigdzie iść, nic zgłaszać. Także wszelkie rozliczenia po np. sprzedaży akcji będą automatyczne – tzn. jeżeli sprzedamy akcje (z zyskiem), dostaniemy w następnym roku z biura maklerskiego stosowny PIT.

Co się stanie, jeżeli z jakichś względów nie zdążymy założyć rachunku przed debiutem? Spokojnie, akcje nikomu nie przepadną. Plantwear wybierze podmiot (dom maklerski), który będzie tak zwanym sponsorem emisji, czyli będzie przechowywał akcje osób bez rachunku. Jak ktoś uzupełni rachunek później, będzie miał na nim zapisane swoje akcje. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane, więc najlepiej jednak założyć sobie rachunek maklerki w dowolnym biurze maklerskim w Polsce.

Założenie rachunku maklerskiego nie jest trudne i wiele banków / domów maklerskich prowadzi je bez pobierania stałych opłat. 

 1. Po pierwsze, pomożemy we wszystkim (jakkolwiek sam DM INC rachunków maklerskich nie prowadzi). W razie jakichkolwiek pytań, można kierować je do nas lub do Plantwear.
 2. Po drugie, najlepiej sprawdzić w tym banku, w którym mamy swój zwykły rachunek bankowy. Praktycznie wszystkie większe banki mają swoje biura maklerskie i dla klientów bankowych otwarcie takiego rachunku jest zwykle bezpłatne i proste – często w pełni online. 
  Przykładowe rozwiązania w ramach banków: 
  - Alior Bank  zobacz
  - Bank Pekao  zobacz
  - mBank  zobacz
 3. Po trzecie, na rynku dostępne są darmowe rachunki maklerskie, jednak procedura ich otwarcia wymaga wymiany fizycznej dokumentacji. Przyjazne rozwiązanie oferuje np. Dom Maklerski BOŚ S.A. Ich oferta otwarcia i prowadzenia rachunku jest bezpłatna, a wymiana dokumentów odbywa się na ich koszt kurierem. Cały proces rejestracji i otwarcia rachunku jest opisany tutaj.

Zaznaczę, że nie jesteśmy w żaden sposób wynagradzani za polecenie klienta przez żaden dom maklerski. Powyższa rekomendacja wynika wyłącznie z naszego krótkiego przeglądu ofert dostępnych na rynku.

Na co zwrócić uwagę, kiedy zakładamy rachunek maklerski? Przede wszystkim na to, aby jego założenie i prowadzenie było darmowe. Jeżeli nie zamierzamy być bardzo aktywnymi inwestorami giełdowymi, nie musimy się kłopotać prowizjami za poszczególne transakcje (są one i tak mniej więcej zbliżone, a różnice mieszczą się zwykle w dziesiątych częściach procenta, przez co mają znaczenie tylko przy dużych kwotach sprzedawanych/kupowanych akcji). Do sporadycznego inwestowania nie jest też nam potrzebny płatny zwykle odrębnie dostęp do pełnej wersji notowań (notowania – z kwadransem opóźnienia – można sprawdzić sobie na stronach Giełdy albo innych serwisów ekonomicznych), ani żadne opcje dodatkowe.

Dlaczego lepiej, jeżeli spółka wejdzie na Giełdę, a akcje są zdematerializowane? Dla akcjonariuszy jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze. Akcje nigdy nam się nie zgubią (a karki papieru lubią się gubić), nie zniszczą się, nikt ich też nie ukradnie. Nie musimy się o nic martwić. Jeżeli spółka wypłacać będzie kiedyś dywidendę, pojawi się ona  automatycznie na naszym koncie maklerskim. Podobnie łatwo i zwykle online możemy zgłosić się (jeżeli będziemy mieli taką wolę) na walne zgromadzenie.

 

_______ autor ____________________________


Sebastian Huczek
Wiceprezes Zarządu
Dom Maklerski INC S.A.

 


29.03.2019

Kiedy Plantwear zadebiutuje na giełdzie?

Emisja Plantwear skończy się w maju. Każda spółka akcyjna, która emituje akcje, musi po zebraniu wpłat zgłosić tę emisję w sądzie – Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), który dokonuje jej rejestracji. Sądy działają niestety w różnym tempie – taka rejestracja zajmuje zwykle około kilku tygodni (choć niekiedy może trwać niestety dłużej). Na to ani Spółka, ani my nie mamy wpływu.


03.04.2019

Crowdfunding udziałowy / crowdinvesting w świetle stanowiska UKNF z 29 marca 2019 r.

UKNF opublikował stanowisko dotyczące interpretacji nowych przepisów dotyczących oferowania instrumentów finansowych. Stanowisko to jest kluczowe dla podmiotów świadczących usługi platform crowdfundingu udziałowego / crowdinvestingu.