Blog

Kiedy Plantwear zadebiutuje na giełdzie?

29-03-2019 15:30:00

Emisja Plantwear skończy się w maju. Każda spółka akcyjna, która emituje akcje, musi po zebraniu wpłat zgłosić tę emisję w sądzie – Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), który dokonuje jej rejestracji. Sądy działają niestety w różnym tempie – taka rejestracja zajmuje zwykle około kilku tygodni (choć niekiedy może trwać niestety dłużej). Na to ani Spółka, ani my nie mamy wpływu. 

Po rejestracji w sądzie (KRS) zaczyna się już procedura giełdowa. Pierwszym krokiem jest tak zwana dematerializacja akcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW). KDPW to instytucja, która zajmuje się w szczególności rejestracją wszystkich instrumentów finansowych na giełdzie w Polsce. To dzięki nim akcje pojawią się potem na Twoim rachunku maklerskim. Rejestracja w KDPW zajmuje około 2 tygodnie. Akcjonariusze nie muszą nic robić – wszystkim zajmuje się spółka i jej  doradcy (czyli INC). O co chodzi z rachunkiem maklerskim? – o tym napiszemy szczegółowo w innym wpisie na Blogu.

Po rejestracji w KDPW praktycznie od razu składany jest do Giełdy Papierów Wartościowych wniosek o wprowadzenie akcji do obrotu na rynku NewConnect. Wniosek składa spółka i INC S.A. – jako Autoryzowany Doradca. Autoryzowany Doradca to podmiot licencjonowany przez GPW, który zajmuje się procesem obsługi spółek na NewConnect. Najistotniejszym załącznikiem do tego wniosku jest Dokument Informacyjny – dla Plantwear jest on już niemal gotowy, bo w praktyce jego treść będzie w 90% zbieżna z zamieszczonym na stronie crowdconnect.pl Dokumentem Ofertowym. Giełda dopytuje o szczegóły, i po zakończeniu procesu weryfikacji – co zajmuje kilka tygodni – podejmuje decyzję o wprowadzeniu spółki do obrotu, czyli wyraża zgodę na debiut. Czy Giełda może wydać decyzję negatywną? Teoretycznie tak, ale zdarza się to rzadko, a dodatkowo INC jest najbardziej doświadczonym autoryzowanym doradcą na NewConnect. Wprowadziliśmy do obrotu 53 spółki, ani razu GPW nie wydała decyzji odmownej. Giełda nie jest urzędem państwowym, przykłada dużą wagę do faktycznego bezpieczeństwa obrotu i inwestorów, a nie ocenia zakreślenie danej rubryczki we wniosku. 

Zatem, po rejestracji w KRS, dalsza procedura zająć powinna około 2-3 miesiące. Jeżeli sąd zarejestruje emisję szybko, debiut być może odbyłby się jeszcze w wakacje, jeżeli nie, to zapewne w okolicach września tego roku.

Po decyzji Giełdy następuje wyznaczenie uroczystego debiutu akcji Plantwear S.A. Debiut odbywa się na Sali sesyjnej w budynku GPW w Warszawie na ulicy Książęcej 4 i jest otwarty dla wszystkich. Każdy będzie mógł przyjść i uczestniczyć w tym wydarzeniu. Jeżeli ktoś nie był jeszcze na Giełdzie, będzie to dobra okazja, żeby zobaczyć to serce polskiego rynku kapitałowego i zrobić sobie fotkę z bykiem i dzwonem giełdowym. 

Od dnia debiutu począwszy, będzie można handlować akcjami Plantwear w obrocie giełdowym, poprzez swoje rachunku maklerskie. Oczywiście nie ma obowiązku ich sprzedaży. Słynny amerykański inwestor, mulitimiliarder Warren Buffet powiedział, że „Mając w portfelu akcje świetnych biznesów ze świetnymi zarządami, nasz ulubiony horyzont inwestycyjny to “na zawsze”. 

Przy okazji, Warren Buffet raczej nie będzie miał szans zainwestować w Plantwear – ze względów formalnych, ponieważ oferta akcji przeprowadzana jest wyłącznie na terytorium Polski. Jego strata. ;)

Notowania akcji można śledzić albo na stronach GPW (gpw.pl, newconnect.pl), albo na stronach portali ekonomiczno-giełdowych (np. stooq.pl), lub też za pomocą aplikacji, którą dostarczają do rachunków maklerskich biura maklerskie.   

 

_______ autor ____________________________


Sebastian Huczek
Wiceprezes Zarządu
Dom Maklerski INC S.A.

 


25.03.2019

Czy crowdinvesting różni się od crowdfundingu?

Mnogość różnorakich sformułowań wykorzystujących pojęcie „crowd” może powodować istny mętlik w głowie. Crowdfunding produktowy, crowdfunding donacyjny, crowdfunding udziałowy, czy crowdinvesting to jedne z najczęściej powtarzanych przez media pojęć związanych z wykorzystaniem zaangażowania społeczności w celu sfinansowania różnorakich przedsięwzięć.


03.04.2019

Rachunek maklerski – czy to konieczne?

W formularzu zapisu na stronie Plantwear S.A. znajduje się miejsce na wskazanie numeru rachunku maklerskiego. Nie trzeba go wypełniać w momencie zapisu (nie jest ono obowiązkowe), ale każdy inwestor powinien sobie przed debiutem Plantwear na Giełdzie taki rachunek założyć.